Syndikát novinářů České republiky s velkým znepokojením sleduje aktuální vývoj při projednávání mediální novely zákona upravující fungování České televize a Českého rozhlasu, která měla platit od roku 2025. Kromě jiného tato novela řeší i financování obou médií veřejné služby, které je dlouhodobě podhodnocené. Koncesionářský poplatek nebyl valorizován u rozhlasu 20 let, u televize 17 let. Protože obě tyto mediální instituce musí i přes chybějící peníze plnit rozsáhlé penzum povinnosti daných zákonem, jsou nuceny zavádět úsporná opatření, která se začínají projevovat i na kvalitě jimi poskytovaných služeb.

 

Jak všichni víme, finanční nezávislost je jedním z pilířů nezávislosti médií veřejné služby. Koncesionářské poplatky, které jsou v České republice odděleny od státního rozpočtu, s touto nezávislostí korespondují. Přestože vláda svým programovým prohlášením přislíbila tuto nezávislost udržet, realita je jiná. Projednávání velké mediální novely, přislíbené už při vzniku vlády před třemi lety, má velké zpoždění a existence médií veřejné služby je ohrožena.

 

Opozice, která se netají snahou získat další šance na ovlivnění médií veřejné služby, projednávání zákona bojkotuje. Také vládní politici svými prohlášeními o nemožnosti schválit navržené změny ještě letos ohrožují fungování těchto mediálních institucí. Současně tím nahrávají Asociaci provozovatelů soukromého vysílání (APSV), která ve snaze ještě více oslabit veřejnoprávní konkurenci otevřeně vyzývá občany a poslance k odporu proti schvalování zákona.

 

V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami, které se v Česku uskuteční za necelý rok, a spolu se sílícím vlivem opoziční politické scény, pro kterou jsou média veřejné služby přítěží, má Syndikát novinářů ČR obavu o zachování demokratických hodnot.

 

Právě Česká televize a Český rozhlas jsou, a ze zákona musejí být, jejich zastánci a reprezentanty. Varovný vývoj totiž sledujeme u našich sousedů na Slovensku, kde jsou média veřejné služby od letošního léta již zcela v područí vládnoucí politické nomenklatury nejen tím, že jejich fungování závisí na penězích ze státního rozpočtu.

 

Boj o podobu médií veřejné služby v Česku bude zcela jistě jedním ze zásadních témat kampaně před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Pro Českou televizi i Český rozhlas je zásadní, aby si udržely svou nezávislost a získaly finanční stabilitu, nutnou pro jejich další fungování.

 

Za podpory Evropské federace novinářů (EFJ) proto vyzýváme tímto aktuální politickou reprezentaci, aby plnila jednu ze svých klíčových povinností a podpořila všechny nástroje demokratického fungování společnosti, k nimž nezávislá média veřejné služby bezesporu patří. “Výzvy, kterým Česká televize a Český rozhlas čelí, ukazují zrcadlo médiím veřejné služby v celé Evropě. Finanční stabilita a nezávislost jsou nezbytné pro zachování demokracie, nestranného zpravodajství a práv občanů na svobodu projevu. Tyto povinnosti jsou zdůrazněny v Evropském aktu o svobodě sdělovacích prostředků, který budou muset členské státy provádět. Již se nejedná o politickou příslušnost, ale o dodržování zákonů,” uvedla EFJ.

(převzato z webu Syndikát novinářů ČR)